Poradnik - wentylatory z czujnikiem wilgotności

wentylator-lazienkowywentylator-lazienkowy

Wentylator z czujnikiem wilgotności i wyłącznikiem czasowym

Czujnik wilgotności powietrza (higrostat) w wentylatorach Awenta wykrywa wilgoć w zakresie od 40% do 90% wilgotności względnej. Minimalny czas opóźnienia wyłączenia to 3 minuty, natomiast maksymalny czas to 30 minut.

Czujnik wilgotności powietrza (higrostat) w wentylatorach Vents i Ventika wykrywa wilgoć w zakresie od 60% do 90% wilgotności względnej. Minimalny czas opóźnienia wyłączenia to 2 minuty, natomiast maksymalny czas to 30 minut.

Wentylator w zależności od sposobu podłączenia uruchamia się automatycznie w wyniku wykrycia wilgotności w pomieszczeniu lub zostaje uruchomiony manualnie włącznikiem światła będącym elementem instalacji elektrycznej budynku (włącznik nie wchodzi w skład urządzenia).

 • Uruchomienie automatyczne - Podłączenie z niepełną funkcjonalnością wentylatora:
  Wentylator należy podłączyć na stałe do zasilania dwużyłowego.

  Przewód fazowy (z napięciem, zazwyczaj przewód w kolorze brązowym) należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą L. Przewód fazowy doprowadzony do zacisku L powinien być poprowadzony bezpośrednio z puszki. Jest to faza zasilająca. Przewód zerowy (zazwyczaj przewód w kolorze niebieskim) należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą N.

  Przy takim podłączeniu wentylator będzie działał w trybie bezobsługowym tzn. będzie uruchamiał się samoczynnie w momencie wykrycia podniesionego poziomu wilgotności w pomieszczeniu, bez możliwości uruchomienia wentylatora manualnie przez użytkownika. Wentylator wyłączy się po upływie czasu określonego na potencjometrze T, który będzie liczony dopiero od chwili spadku poziomu wilgotności w pomieszczeniu poniżej wartości ustawionej na potencjometrze H.

 • Uruchomienie manualne - Podłączenie z pełną funkcjonalnością wentylatora:
  Aby w pełni wykorzystać funkcje wentylatora, należy urządzenie podłączyć do instalacji trzyprzewodowej z włącznikiem zewnętrznym np. włącznikiem światła.

  Przewód fazowy (z napięciem, zazwyczaj przewód w kolorze brązowym) należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą L. Przewód fazowy doprowadzony do zacisku L powinien być poprowadzony bezpośrednio z puszki. Jest to faza zasilająca. Przewód zerowy (zazwyczaj przewód w kolorze niebieskim) należy podłączyć do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą N. Do zacisku na układzie elektronicznym wentylatora opatrzonego literą T podłączamy również przewód fazowy ten sam co do zacisku L ale poprowadzony przez włącznik światła lub oddzielny włącznik który będzie uruchamiał wentylator. Jest to tak zwana faza uruchamiająca dająca impuls wentylatorowi do uruchomienia się.

  Przy takim podłączeniu wentylator będzie uruchamiał się automatycznie w momencie wykrycia podniesionego poziomu wilgotności w danym pomieszczeniu oraz będzie możliwość uruchomienia wentylatora manualnie za pomocą włącznika światła. Opóźnienie czasu wyłączenia – timer, zostanie uruchomione w momencie wyłączenia włącznika światła, o ile poziom wilgotności w pomieszczeniu będzie poniżej wartości ustawionej na potencjometrze H. Układ wykrywania wilgotności jest układem nadrzędnym.

wentylator-z-higrostatem

 W wentylatorach produkcji Awenta, na układzie elektronicznym wentylatora, obok potencjometru H, którym regulujemy czułość czujnika wilgotności, umieszczona jest dioda, która  wskazuje czy wentylator wykrył wilgotność czy nie. Jeśli dioda świeci się na zielono oznacza to, że poziom wilgoci w pomieszczeniu jest wyższy, niż poziom wilgoci ustawiony na potencjometrze. Od momentu zgaśnięcia zielonej diody, wentylator zaczyna odliczać zwłokę opóźnienia wyłączenia.

Czujnik wilgotności wykrywa wilgoć w zakresie od 40% do 90% wilgotności względnej.
Gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu jest większy niż 90% wentylator się nie wyłączy.
Gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu jest mniejszy niż 40% wentylator samoczynnie się nie włączy.
  


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl