WENTYLACJA DECENTRALNA A CENTRALNA
Wentylacja centralna z rekuperacją jest idealnym rozwiązaniem dla nowobudowanych domów. Kiedy jednak już dysponujemy urządzonym mieszkaniem, gdzie nie ma miejsca na umieszczenie centrali wentylacyjnej oraz rozprowadzenie kanałów bez konieczności ingerencji w konstrukcję ścian istnieje inne rozwiązanie, jakim jest wentylacja decentralna.
Zarówno wentylacja decentralna, jak i centralna posiadają wiele cech wspólnych. Są to:
- działanie urządzeń pozwala osiągnąć komfortowy mikroklimat w pomieszczeniu
- urządzenia zapewniają filtrację i dopływ świeżego powietrza oraz usuwanie zużytego powietrza z pomieszczeń
- we wnętrzu pomieszczeń utrzymywany jest optymalny poziom wilgotności
- odzysk ciepła zapewnia obniżenie kosztów zużycia energii
- automatyka pozwala na zdalne sterowanie pracą urządzenia za pomocą aplikacji mobilnej
Istnieje jednak wiele czynników różnicujących wentylację mechaniczną decentralną od centralnej.
WENTYLACJA CENTRALNA
- Pojedyncza centrala wentylacyjna odpowiada za obróbkę powietrza we wszystkich pomieszczeniach domu lub mieszkania.
- Centrala wentylacyjna jest w stanie zapewnić skuteczną, efektywną i zbilansowaną wentylację w całym domu.
- Urządzenie wymaga podłączenia systemu kanałów wentylacyjnych.
O montażu rekuperacji warto pomyśleć już na etapie projektowania i budowy, gdyż kanały wentylacyjne najlepiej umieścić w stropie. Konstrukcja systemu wentylacji musi wyeliminować możliwość przecieków powietrza z pomieszczeń zanieczyszczonych do pomieszczeń czystych. - Odpowiednio wyliczony i zaprojektowany system wentylacji jest niezbędny do zapewnienia intensywnej wymiany powietrza i większego poziomu komfortu domowników.
WENTYLACJA DECENTRALNA
Odrębne jednostki wentylacyjne zapewniają dopływ i wyciąg powietrza w każdym pomieszczeniu.
- Optymalnym rozwiązaniem jest montaż pary zsynchronizowanych jednostek, pracujących cyklicznie i w trybie naprzemiennym. Gdy jedno urządzenie pracuje w trybie wywiewu usuwając zanieczyszczone powietrze z pomieszczenia, drugie zapewnia dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Pozwala to osiągnąć wysokoefektywną i zbilansowaną wentylację.
- Kompaktowe jednostki wentylacyjne nie wymagają podłączenia żadnych dodatkowych elementów ani kanałów wentylacyjnych, są gotowe do użycia i przeznaczone do bezpośredniego montażu na zewnętrznych ścianach budynków. Dzięki temu, że poszczególne pomieszczenia nie są ze sobą połączone kanałami powietrznymi zwiększone jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
- Na etapie projektowania wymagane jest tylko określenie wydajności urządzenia, co znacznie upraszcza wyliczenia.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to ekologiczny, energooszczędny i zdrowy system zapewniający wymianę powietrza przez cały rok, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz.
Wentylacja decentralna jest obecnie najbardziej nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem, pozwalającym na stworzenie komfortowego mikroklimatu w pomieszczeniach oraz zapewniającym niezbędną wymianę powietrza w budynkach już istniejących, modernizowanych a także nowopowstających.